Za svůj život toho mnoho nashromáždíme – ve svém domově i mysli.
Občasná očista od nepotřebné, nefunkční a zastaralé veteše je nezbytnou podmínkou ozdravného procesu. Přichází místo pro něco nové, lepší a krásnější. Pro tuto očistnou práci je vhodné vyčlenit si dostatek volného času, připravit se na ni, porozmýšlet co s nepotřebnými věcmi – kam je vyhodit, případně komu je darovat. S očistným úklidem máme ty nejlepší zkušenosti – člověku se začne lépe dýchat, lépe se udržuje pořádek, ve věcech máme lepší přehled a navíc jako bonus třeba ještě někomu uděláme radost.
V několika článcích jsme se už úklidu jako “ zlatému pravidlu Feng Shui “ věnovali. Nyní se podrobněji rozebereme, co vše rozumíme nepotřebnou veteší. Při úklidu se zkuste řídit heslem : „Co jsem nepotřebovala rok, to už nepotřebuji“.
Za svůj život toho mnoho nashromáždíme – ve svém domově i mysli. Občasná očista od nepotřebné, nefunkční a zastaralé veteše je nezbytnou podmínkou ozdravného procesu. Přichází místo pro něco nové, lepší a krásnější. Pro tuto očistnou práci je vhodné vyčlenit si dostatek volného času, připravit se na ni, porozmýšlet co s nepotřebnými věcmi – kam je vyhodit, případně komu je darovat. S očistným úklidem máme ty nejlepší zkušenosti – člověku se začne lépe dýchat, lépe se udržuje pořádek, ve věcech máme lepší přehled a navíc jako bonus třeba ještě někomu uděláme radost.
V několika článcích jsme se už úklidu jako “ zlatému pravidlu Feng Shui “ věnovali. Nyní se podrobněji rozebereme, co vše rozumíme nepotřebnou veteší. Při úklidu se zkuste řídit heslem : „Co jsem nepotřebovala rok, to už nepotřebuji“.
Subjektivní náhled
Rozhodnout se co je veteší je velmi subjektivní. Někdo si dané věci cení a probouzí v něm šťastné vzpomínky, pro někoho je stejná věc nepotřebnou veteší. Odstranit ze svého prostoru a života veteš tedy znamená, odstranit to, co za veteš považujete Vy sami. Pokud žijete s partnerem či rodinou je velmi důležité se o tomto kroku poradit.
Ponechat si cenné věci
Vše co je pro Vás cenné a probouzí ve Vás šťastné vzpomínky, je pro Vás důležité a posiluje Vás to. Je důležité se zamyslet nad účelem a celkovým stavem předmětu – pokud je Vaší vášní sbírat cokoliv od zápalek po plyšáky, měla by sbírka být úhledně seřazena, bez prachu a vkusně začleněna do interiéru.
Vyhoďte špatné vzpomínky
Vše, co Vám působí bolest, smutek či úzkost, vše co Vás stresuje a vyvolává ve Vás nešťastné vzpomínky – to vše je veteš. Všechno toto by jste měli vyhodit, aby Vás to už nikdy nesužovalo a nerušilo Váš šťastný život. Počítáme zde zarámované fotografie lidí, kteří nám mohli ublížit /bývalý partner, bývalá přítelkyně, fotografie z pohřbů apod./. Známe případy, kdy lidé doma schovávají urny s ostatky svých blízkých – tyto předměty patří na hřbitov, patří zemi a ne do bytu, mezi živé. Evokují v nás totiž smutné a drásající vzpomínky. Daleko lepší je umístit si v bytě fotografii se zesnulým v nějaké šťastné chvíli – například na dovolené apod. Špatné vzpomínky nás uvězní do žaláře smutku a trápení – jak se nám pak má v životě dařit, jak pak můžeme být šťastní a zdraví ?
Povzbuďte pozitivní vzpomínky
Jak jsme si už řekli – i starší věci pro nás mohou mít kouzlo krásných vzpomínek na radost a úspěch. Takové věci si můžeme ponechat, vystavit si je a čerpat pozitivní energii z jejich přítomnosti. Důležité je opět pravidlo střídmosti. Pokud si nechcete dané věci vystavit – jde například o vzpomínky na první milostné dopisy, výstřižky z novin o nějakém Vašem úspěchu, památník s obrázky či saténovou stuhu z prvních tanečních – uspořádejte je do pěkně zdobené krabice a uložte ji tak, aby nepřekážela. Můžete ji také převázat stuhou a použít jako ozdobu interiéru. Pokud jde o předměty, které jsme zdědili po milované babičce či rodičích, je důležité provést důkladnou očistu – na fyzické i energetické úrovni. Všeobecně platí, že není vhodné ponechávat si starý nábytek, krajně nevhodné je ponechávat si postel či matraci po nemocném člověku.
Veteš potlačující Vaši energii
Rozhodně se zbavte předmětů, které potlačují Vaši energii. Jsou to ty předměty, jejichž čchi či aura jsou velmi těžké, vyzařuje z nich nepřátelskost, vyvolávají ve Vás úzkost a nepříjemné pocity. Veteš tohoto druhu má zpravidla podobu nábytku, starých tmavých obrazů, dekorativních předmětů či těžkých závěsů a koberců. Když takovýto předmět odstraníte začne byt i Vy jakoby volněji dýchat. Nemusíte předměty hned vyhazovat – pro potvrzení Vašeho správného rozhodnutí se věci zbavit ji třeba na chvíli přesuňte do garáže a vnímejte prostor místnosti – změnila se v ní nálada, cítíte se lépe? Pokud ano je načase se daného předmětu zbavit. Hlavně nežádoucí předměty neshromažďujte v garáži ! I ta potřebuje očistu.
Nepotřebné i potřebné papíry
Existuje druh veteše, která vyčerpává ducha a zneklidňuje mysl. Tyto krámy se hromadí především v pracovnách a na psacích stolech – jde o účtenky, tiskopisy, dopisy. Mnoho lidí nechává tyto papíry měsíce ležet bez povšimnutí, válejí se na stolech a policích. Pohled na hromadící se účtenky vyvolává podvědomě strach z odlivu financí a nejistotu. Investujte pro to do pořadačů, kartotéky či komody se šuplíky a dokumenty utřiďte. Staré papíry, reklamní letáky, obálky od dopisů vyhoďte. Reklamní časopisy, které Vám chodí zdarma nemá přece smysl schovávat. Po přečtení je vyhoďte. Stejně tak je potřeba naložit s nepotřebnými novinami, starými obrázky, výstřižky, sešity, které už nepotřebujeme.
Elektrické spotřebiče
Silnou brzdou Vašeho štěstí, zdraví a prosperity jsou nepotřebné čin nefunkční elektrické přístroje. Nechejte je buďto opravit, nebo se jich zbavte. Pokud si zařizujete domácnost, buďte velmi obezřetní při nákupu el. spotřebičů – spoustu z nich pravděpodobně nebude nikdy potřebovat a jen Vám budou zabírat místo. Velmi krátkou dobu obliby mají zejména různé elektrické otvírače, toustovače, mixéry, roboty a šlehače. Pokud nejste náruživý fanda pečení, nebudete většinu těchto věcí vůbec potřebovat. Nefunkční spotřebiče, které už nehodláte dávat do opravy bez milosti vyhoďte.
Šatník
Štaník je bezesporu citlivé téma, ale právě zde se nám často hromadí spousta veteše. Váš šatník by měl být pro Vás zdrojem radosti a inspirace. je velmi důležité mít naplněn šatník jen tím co se Vám skutečně líbí a sluší Vám to. Začněte třídit šaty podle několika stupňů : nejdříve vyřaďte oblečení, které se Vám nelíbí či vyšlo z módy. Poté se zaměřte na věci, které jsou Vám malé a neutěšujte se, že do nich zhubnete. U šatníku je důležité takovou očistu provést jedenkrát ročně – mění se móda, rosteme, případně přibíráme či hubneme. Při tomto úklidu nezapomeňte na boty, pásky, šátky, rukavice, čepice.
Spíže, půdy, sklepy
Důležité je zbavit se nepotřebného harampádí důsledně. Přestěhováním do sklepa, na půdu či do kůly nic neřešíme. Energeticky jsme stále poutáni starou nepotřebnou Čchi. Potřebujete schovávat několik ročníků různých časopisů, krabice oblečení, několik starých televizí, kočárků po dětech apod.?
Osobní harampádí
Očista od veteše bude poloviční , pokud zapomeneme na svou malou osobní veteš v podobě různých drobností po kapsách, peněženkách, dokladech – staré útržky, doklady, nepotřebné účtenky, jízdenky. Milé dámy se zaměří na obsah kabelek a etují – vyhoďte staré a polámané tužky, rtěnky, pilníky, dopisy a další drobnosti. Ideální je uklidit si kabelku každý víkend a zbavit ji načatých žvýkaček, útržků od bankomatů, vstupenek a umatlaných mincí.
Automobil
Váš miláček bývá také často zásobárnou různého harampádí – podívejte se do kapes a polic v autě a vyčistěte je od papírků, drobných mincí, tužek, polámaných škrabek na sklo, prázdných lahviček, oleptaných bonbónů apod. Protřiďte mapy a zbavte i zavazadlový prostor odpadků.
Kam to všechno dát ?
Nefunkční věci bez sběratelské či umělecké hodnoty vyhoďte. Starožitný nábytek, obrazy a předměty můžete buďto darovat nebo prodat v antikvariátu. Oblečení můžete udělat radost kamarádkám, nebo jej můžete věnovat charitním domům. Prostě nemusíte vše vyhazovat do popelnice a mučit se myšlenkou, že to bylo plýtvání. Pro starožitné hodiny, které nemáte ráda se jistě najde dům, s jehož energií budou skvěle ladit.