V první části série o zeleném čaji jsem vás pozval na malý historický výlet až do starověké Číny. Tam jsme se dověděli, kterak byl zelený čaj objeven světu. Pak jsme zaskočili na čajové plantáže, kde nám domorodí pěstitelé rádi řekli několik zajímavostí o zpracovávání nasbíraných lístků a nakonec jsem vás nechal nahlédnout do mé kuchyně a připravil k ochutnání dobrý šálek čaje se skořicí. V tomto díle si povíme – jak název napovídá – o účincích zeleného čaje na organismus, o jeho vlivu na zdraví.
Látky v zeleném čaji obsažené
Možná nejznámější sloučeninou v čaji ukrytou je kofein. Mluví se o něm především v souvislosti s kávou, bohatý na něj je ale i čaj. Uvádí se, že jeden šálek „Šen-nungova nápoje“ jej obsahuje někde kolem 40-50 mg. „Výhodnější“ kofein je ten, který tělu dodáme právě v zeleném čaji. Uvolňuje se pomaleji (je vázán na třísloviny) a tím působí déle, nedráždí tolik žaludeční stěny. Zajímavé je i zjištění, že čajový kofein povzbuzuje nervovou soustavu a mozek (pozitivně ovlivňuje metabolismus tohoto orgánu). Naopak pijeme-li kávu, probouzíme spíše krevní oběh a činnost srdce. Zelený čaj pak ještě navíc obsahuje další látky (alkaloidy) s účinkem podobným kofeinu. Jeho konzumace je tedy zvláště vhodná při mentální činnosti – usnadňuje učení, přináší koncentraci, zmenšuje únavu, zlepšuje reflexy a navozuje duševní pohodu.
V dnešní době se často hovoří a vyzvedává důležitost vitamínů a minerálních látek. I zde přichází zelený čaj se svojí „trochou do mlýna“. Obsahuje především vitamín C a provitamín A (zvaný betakarotén) – a to v relativně vysokém množství (na významu přidá i fakt, že jsou tyto látky řazeny mezi antioxidanty). Nejvýrazněji ze všech minerálů jsou v čaji zastoupeny fluor (jak známo, kladně působí na zuby, zubní sklovinu a kosti) a mangan (pomáhá detoxikovat a chránit tělo).
Další účinky zeleného čaje
Nápoj ze zeleného čaje působí takřka na celý organismus. Ovlivňuje tedy: trávicí soustavu – obsahuje třísloviny, které pomáhají při trávení a zažívání – působí proti rakovině žaludku oběhovou soustavu – rozšiřuje periferní cévy – prokrvuje orgány, zejména ledviny a mozek – velice se osvědčil v boji proti arterioskleróze dýchací soustavu– přináší uvolnění staženým průduškám (např. při astmatu) – pomáhá při zánětu nosních dutin vylučovací soustavu – přivádí krev do ledvin – pomáhá čistit tělo dále – má vliv na imunitní systém – zamezuje tvorbě zubního kazu – aplikovaný zevně (ve formě extraktu) ochraňuje kůži před ultrafialovými paprsky, zhojuje zranění, zastavuje krvácení, používá se na různé vřídky, proleženiny apod. – své uplatnění najde při redukčních dietách – pomáhá chránit před jistými druhy rakoviny (tomuto rozsáhlému tématu se budu věnovat ve třetím díle)
Co dodat? Myslím, že výčet pozitivních účinků zeleného čaje je dosti obsáhlý. Snad jen malinké upozornění – jak se říká, všeho moc škodí. Nemá se přehánět ani pití čaje. Pokud si jej dopřáváte v příliš vysokých dávkách po dlouhou dobu, může způsobit nespavost, vyvolat pocity úzkosti, bolesti hlavy. Pak je na místě udělat v pití čaje pauzu. Takže všeho s mírou!
autor: Lukáš Bocek